Beleidsplan Sociaal Domein 2026-2031

We gaan door op de weg die we al zijn ingeslagen. Met het nieuwe beleidsplan voor het sociaal domein bouwen we voort op wat goed werkt, en verbeteren we waar dat nodig is. 
We willen dat iedereen in de gemeente Vlissingen mee kan doen, gezond kan leven en zich veilig voelt. Daarvoor werken we beter samen, denken we vooruit en zorgen we dat ondersteuning dichtbij is.

Waarom doen we dit?

In de gemeente Vlissingen hebben we te maken met grote uitdagingen. Denk aan meer ouderen, mensen die zich eenzaam voelen, geldproblemen en een groeiende vraag naar zorg. Tegelijkertijd zijn er minder mensen beschikbaar om die zorg te geven. Daarom moeten we slim omgaan met wat we hebben. We willen problemen eerder zien en aanpakken, en zorgen dat mensen zoveel mogelijk zelf de regie houden over hun leven.

Wat verandert er?

  • We gaan beter samenwerken tussen zorg, welzijn, onderwijs en andere partners;
  • We zorgen dat ondersteuning dichtbij is, in de buurt;
  • We zetten in op preventie: voorkomen is beter dan genezen;
  • We maken het makkelijker voor inwoners om hulp te vinden en mee te doen;
  • We richten een stevig lokaal team in, voor jong en oud, met één aanspreekpunt per huishouden;
  • We kijken breder naar gezondheid, met aandacht voor mentale veerkracht, zingeving en meedoen. 

Wat merken onze inwoners hiervan?

  • Hulp dichtbij huis: via Buurtteams Vlissingen kunnen inwoners terecht met vragen over opvoeden, geldzorgen, gezondheid en welzijn;
  • Makkelijker meedoen: activiteiten in de buurt, zoals sport, cultuur en vrijwilligerswerk. Ook voor mensen met een laag inkomen;
  • Ondersteuning op maat: wie ondersteuning nodig heeft, krijgt die op een manier die past bij zijn of haar situatie;
  • Kinderen krijgen een goede start: we investeren in voorschoolse educatie, een veilige omgeving en samenwerking tussen ouders, scholen en hulpverleners;
  • Jongeren krijgen hulp bij school en werk: we helpen hen om een diploma te halen en zelfstandig te worden;
  • Volwassenen kunnen hun basisvaardigheden verbeteren: zoals lezen, rekenen en omgaan met digitale middelen, zodat ze beter kunnen meedoen in de samenleving;
  • Mentale gezondheid krijgt aandacht: we maken het normaal om hierover te praten en bieden laagdrempelige hulp.

Wat betekent dit voor het geld?

We hebben niet onbeperkt geld. Daarom gaan we het beschikbare budget slimmer inzetten. Dat betekent: 

  • Meer geld naar preventie en algemene voorzieningen;
  • Minder dure, individuele hulp als dat niet nodig is;
  • Samenwerken met partners om kosten te delen en dubbel werk te voorkomen.

We verdelen de middelen opnieuw, zodat ze terechtkomen waar ze het meeste verschil maken. Zo houden we de hulp betaalbaar én beschikbaar voor wie het echt nodig heeft.

Tot slot

Het is een plan van en voor Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem. Samen zorgen we ervoor dat iedereen mee kan doen.
Het beleidsplan is als bijlage aan deze pagina toegevoegd. U kunt de officiële publicatie inzien op de website Overheid.nl.