Donderdag 18 maart geeft het Zeeuws Orkest o.l.v. Joan Berkhemer een concert in de Sint Jacobskerk aan de Oude Markt. Op het programma staan de Siegried-Idyll van Wagner, het tweede Pianoconcert in A van Liszt en de 3e Symfonie (Eroïca) van Beethoven.
De Siegfried-Idyll is een symfonisch gedicht van Richard Wagner (1813-1883), genoemd naar zijn zoon. In 1870 schreef hij het voor de verjaardag van zijn vrouw Cosima Liszt. Haar verjaardag (24 december) werd altijd op Eerste Kerstdag gevierd. Na twee repetities onder leiding van dirigent Hans Richter reisde een orkest van 14 musici op kerstavond naar Luzern waar het gezin Wagner woonde. Het stuk werd 's ochtends om half acht in de hal van het huis uitgevoerd door violen, altviolen, een cello, een contrabas, een fluit, een hobo, twee klarinetten, een trompet en hoorns.
Cosima schreef hierover in haar dagboek dat ze zachtjes wakker werd door de prachtige muziek. Ze was heel blij met het stuk en dezelfde dag werd het nog tweemaal uitgevoerd. Daarna werd het jarenlang niet gespeeld, want Wagner gaf het niet uit en het bleef Cosima's geheime schat. Maar toen hij in 1877 in geldnood kwam, werd hij uiteindelijk gedwongen het toch uit te geven.
Franz Liszt (1811-1886), de vader van Cosima, begon al in 1839 te werken aan zijn tweede pianoconcert in A. Pas in 1857 werd het voor het eerst uitgevoerd in Weimar. Zijn leerling Hans von Bronsart speelde de pianopartij en Liszt zelf dirigeerde. Het pianoconcert bestaat uit één lang deel van ongeveer 20 minuten waarin zes episoden verbonden worden door transformaties van verschillende thema’s. Qua stijl en structuur lijkt dit pianoconcert erg veel op Liszt’s beroemde symfonische gedichten.
Soliste in dit werk is de jonge en talentvolle pianiste Daria van den Bercken, prijswinnares bij verschillende concoursen.
Na de pauze speelt Het Zeeuws Orkest de 3e symfonie van Ludwig van Beethoven (1770-1827), die het einde van het Classicisme en het begin van de Romantiek markeert. Deze vierdelige symfonie, bijgenaamd Eroïca, maakte bij de première in 1805 door de kracht en de energie ervan, de drammerige dissonanten, de vorm en de lengte een verpletterende indruk op het publiek.
Oorspronkelijk droeg Beethoven dit werk op aan Napoleon, maar toen hij er achter kwam dat deze een autocratisch alleenheerser was en zichzelf tot keizer had gekroond, droeg hij de symfonie op aan Een Groot Man.
Donderdag 18 maart – St. Jacobskerk – 20.15 uur